Epoksi Reçinesini Hızlı Kurutmanın Yolları

Epoksi reçine nasıl hızlı kurur düşüncesi, malzeme kullanılırken önem kazanan göstergelerden biridir. Bu anlamda, reçinenin kullanıldığı zemin, havanın sıcaklığı ve malzemenin kalitesi kuruma süresini de değiştirebilmektedir. Epoksi kurutmada, bir anda işlem yapılmasından ziyade, katman katman kurutmanın etkisi büyüktür. Kurumanın hemen başlaması gereklidir. Yoksa, malzemenin içine tüy, kıl, saç kılı, toz gibi küçük malzemeler karışabilir. Onun için, epoksi kurutma cihazı kullanımı da isabetlidir.

Epoksi Reçine Nasıl Kurur?

Epoksi reçine, ultraviyole ışınlarla (UV) kurtulabilir. Bunun için epoksi kurutma cihazına başvurmanız şarttır. Epoksi, yüksek soğukluktaki hava sıcaklıklarında daha çabuk kurumaktadır. O yüzden, kışın gelen soğuk hava etkisi epoksi kurutmada etkilidir. Bununla beraber, reçine daha önce suyun için genleştirilip, yumuşatılırsa, uygulandığı zeminde daha çabuk tutmaktadır. Eğer, epoksi malzemeniz kurumadıysa, aşağıdaki sorunlar baş göstermiş olabilir:

  • Malzeme iyi karışmamıştır. Polimerleşme denilen jelleşme kıvamı iyi yapılamadıysa, uygulamada kimi sorunlar çıkacaktır.
  • Malzeme düzgün şekilde yayılmamıştır. Kimi yerleri, kalın şekilde ve orantısızca döşenmiş olabilir. Kalın bölgeler daha geç kuruyabilir.
  • Nihai sertleşme 25 derece diye bilinen oda sıcaklığında gerçekleşebilir. Eğer, kullanılan malzemede belli bir derece farkı varsa, sertleşme gerçekleşmeyebilir.

Epoksi reçine, kurumak için uygun sıcaklık seviyesine ihtiyaç duyar. Fakat, düşük sıcaklıklarda da sertleşebilen elastomerik malzemelerden oluşan epoksi reçineler de bulunmaktadır. Epoksi reçineyi bataryaya koyduğunuzda da, daha çabuk sertleşmektedir. En yararlı reçine, Ultra Viyole ışınlarla (UV) yapılanlardır. Ortalama 2-3 dakika içinde kurumaktadır. Epoksi reçinenin kurutulması için, ısı tabancaları ya da saç kurutma makineleri de kullanılabilmektedir. Bununla birlikte, epoksi reçine kullanılırken, ekstra kurutma malzemeleri de değerlendirilebilmektedir. Lakin, bununla da epoksinin sararması ya da çatlaması söz konusu olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir